New article

6 September 2024

Přehledy učiva máme moc rádi a často je našim klientům doporučujeme – ať jde o gramatické jevy, číselné řady, násobilku, vzorečky nebo cizí jazyky. Snadno a rychle v nich najdeme nejdůležitější informace, když si je nedokážeme sami vybavit a použít při učení a řešení školních úkolů. Samy o sobě ovšem přehledy nejsou všespásné, proto také s našimi klienty pravidelně trénujeme, jak je efektivně využívat. To stejné se hodí i ve školách či jiných poradenských zařízeních.

1. Mít po ruce to, co zrovna potřebuji. Občas mají žáci přehledy na všechno možné. Ve vyučovací hodině anebo při řešení dílčího úkolu však potřebují jen jeden dva konkrétní, proto je před započetím práce vždy důležité dát jim chvilku času (a někdy i trochu osobní podpory), ať si připraví na stůl, co se bude hodit.

 

2. Když nevím, musím vědět, kde to najdu. Se žáky i klienty vždy mluvíme o tom, že když nějakou informaci nevědí, musí si ji umět najít (to je princip, který se jim bude hodit vždy – i při výkonu profese či v každodenním dospělém životě). Nemá smysl tipovat, je nutné využít zdroje. To ovšem znamená, že přehledy potřebují mít k dispozici vždy, když se hodí, při učení i při psaní testů (v přehledu nikdy nenajdou přesnou odpověď na otázku z písemné práce, jen dílčí informaci, kterou aplikují – jinak je zkouška asi nekompetentně připravená).

 

3. Umět vyhledávat informace. Některé přehledy shrnují učivo z více oblastí, některé obsahují jedno téma, ale rozpracované do různých detailů, některé jsou členěné na více stran, do různých tabulek a grafů. Nestačí mít přehled při učení k dispozici, musíme také přesně vědět, jak se v něm orientovat a najít co nejefektivněji údaj, který právě potřebuji. I jak tento údaj při vlastní práci náležitě použít. To někdy vyžaduje postupný nácvik a uvědomění si správného algoritmu, jak s informacemi rychle pracovat, ať jsou nám užitečné. I to je nedílnou součástí našich nácviků s klienty.

 

4. Každému vyhovuje něco jiného. Můžeme si klást otázku, proč vznikají pořád další a jiné přehledy učiva, vždyť i my jich máme v nabídce mnoho. Se žáky a klienty si na počátku trénování jejich užívání vyjasňujeme, v čem se jim nejlépe orientuje, co jim nejvíce vyhovuje. Někdo potřebuje tabulky a seznamy, jiný myšlenkové mapy. Někdo umí účinně využít barevnou nápovědu, která označuje, co s čím souvisí, co k sobě patří, jiný je barvami zahlcený. Někdo má rád vše na jednom místě, jiný potřebuje každé téma zvlášť. To vše je nutné zvážit, když se žáky a klienty vymýšlíme, co se jim bude při učení dobře používat.

 

5. Udělat si vlastní přehled je někdy přínosnější než domácí úkol na procvičení učiva. Tvořiví žáci a klienti se někdy nechají inspirovat existujícími přehledy, ale nakonec si vyrobí své vlastní s informacemi a v uspořádání, které jim nejvíce vyhovuje. Zamyslet se nad tím, jak přehled koncipujeme a jaké informace do něj začleníme, může být ideální formou opakování a procvičování učiva, navíc s užitečným výsledkem. Jiní si mohou své přehledy jen smysluplně uspořádat nebo třeba vlepit na rubovou stranu obalů od sešitů, ať je mají po ruce. To vše je nutí přemýšlet o informacích a učit se.

 

Zkuste třeba některé z těchto.