Hravé cviky pro špuntíky - rozhovor s autorkou a naší lektorkou
23. ledna 2024
Stále se snažíme sledovat trendy a nacházet nové podněty pro práci (nejen) s našimi klienty. A tak jsme se potkali i s Janou Javůrkovou – pohybovou nadšenkyní, jak o sobě sama říká, ale také instruktorkou zdravotní tělesné výchovy a spoluautorkou sady cviků nazvané Hravé cviky pro špuntíky. Materiál nás nadchnul, hned jsme si uměli představit jeho využití s dětmi ve školce, na začátku povinné školní docházky, doma, při výuce i při terapiích v DYS-centru či jinde. Slovo dalo slovo a Jana připravila v DYS-centru kurz pro zájemce o její Hravé cviky (12. března). Ale kdo si troufne, může si sadu karet také koupit v našem e-shopu a do prozkoumávání cviků se pustit na vlastní pěst.
Kde se vzaly „Hravé cviky pro špuntíky“?
Nápad vznikl díky mé známé učitelce z MŠ. Oslovila mě s prosbou, jestli bych dala do kupy pohybový soubor, který bude mít přínos pro děti i vyučující. Požadavek byl, aby to bylo snadno použitelné a poutavé pro všechny zúčastněné. K projektu jsem přizvala i kolegyni Evu Kindermannovou a společně jsme vytvořily krásný, hravý a funkční koncept.
Ráda se věnujeme předávání zkušeností z Hravých cviků pedagogům? V čem vnímáte hlavní smysl toho, že se nezaměřujete jen na děti?
Miluji pracovat s hravými dospělými. To jsou ti důležití lidé, kteří pracují přímo s dětmi a mohou upoutat zdravým pohybem více dětí najednou. Hravé cviky jsou ale vhodné i pro rodiny s dětmi. Z toho důvodu jsou připravované workshopy určené všem, které to s dětmi baví: učitelům, rodičům, prarodičům, vedoucím kroužků a dalším.
V čem jsou „Hravé cviky pro špuntíky“ výjimečné? Co na nich kolegové odborníci oceňují?
Myslím, že obrovskou výhodou je komplexnost, kterou špuntíci přináší – vyblbnout se, správně rozhýbat tělo. Součástí je i zaměření na CORE, oromotoriku i na relaxace. Zklidnění v dnešní době vnímám jako velmi potřebné. Další výhodou je časová svoboda – můžete hrát hodinu, ale třeba jen 15 minut. Veliký bonus je také to, že si děti mohou vzít legitimně mobil a načítat QR kódy, které jsou na kartičkách, a cvičit si po svém.
Další aktuality
Čtení může mít mnoho různých podob
Čas od času diskutujeme s klienty, jak přečíst povinnou četbu k maturitní zkoušce i jak zvládnout čtení zadané literatury od vyučujících českého jazyka. Někdy se ozývají také rodiče klientů, kteří by rádi přesvědčili svého potomka, aby více četl, ale ono to nejde. Většinou se řešení najde, ale stále dokola se potýkáme s představou, že číst knihu znamená, že ji člověk od prvního do posledního písmene přečte sám.
28. března 2025
Přehledy učiva – jak s nimi zacházet ve výuce?
Přehledy učiva máme moc rádi a často je našim klientům doporučujeme – ať jde o gramatické jevy, číselné řady, násobilku, vzorečky nebo cizí jazyky. Snadno a rychle v nich najdeme nejdůležitější informace, když si je nedokážeme sami vybavit a použít při učení a řešení školních úkolů. Samy o sobě ovšem přehledy nejsou všespásné, proto také s našimi klienty pravidelně trénujeme, jak je efektivně využívat. To stejné se hodí i ve školách či jiných poradenských zařízeních.
6. září 2024