Čtení může mít mnoho různých podob
28. března 2025
Čas od času diskutujeme s klienty, jak přečíst povinnou četbu k maturitní zkoušce i jak zvládnout čtení zadané literatury od vyučujících českého jazyka. Někdy se ozývají také rodiče klientů, kteří by rádi přesvědčili svého potomka, aby více četl, ale ono to nejde. Většinou se řešení najde, ale stále dokola se potýkáme s představou, že číst knihu znamená, že ji člověk od prvního do posledního písmene přečte sám.
Náš argument zní – je-li žákům zadaná doporučená literatura, pak cílem je seznámit se s autory, s různými literárními žánry, získat povědomí o některých klasických titulech a tímto rozvíjet u žáků a studentů literární gramotnost. Ta je ovšem nezávislá na technice čtení.
Někteří naši klienti s dyslexií mají skutečně veliké potíže přečíst delší texty – jde jim to extrémně pomalu, je to pro ně vyčerpávající a únavné, a tak je to zákonitě nebaví. Budeme-li je nutit přečíst několikasetstránkovou knihu, docílíme dvou věcí: I. výrazně ponížíme jejich motivaci k seznamování se s literaturou, II. dovedeme je k podvodům, protože nebude v jejich silách knihu přečíst, takže za užití internetu, pomoci od kamarádů či ve spolupráci s AI jen zpracují záznam o četbě, jak to po nich vyžadují učitelé ve škole. Vzdělávací efekt se v tento okamžik zcela vytrácí.
Co a jak lze tedy číst?
• Zejména u mladších dětí zdůrazňujeme, že je zapotřebí oddělit čtení pro nácvik techniky (tj. přesnost, plynulost a tempo čtení) od čtení za účelem rozvoje literární gramotnosti. První jmenované lze trénovat na jednoduchých textech, často za užití specializovaných pracovních sešitů nebo jednoduchých knih s krátkými texty, jejichž obsah ale nemusí odpovídat zájmům a věku čtenáře. Naopak čtení pro účely porozumění a budování všeobecných znalostí lze realizovat s rodiči – někdy je nutné, aby rodiče dětem i ve vyšším věku četli. To, že knihu takto přečtou společně, je také čtení.
• Nejen u starších klientů se velmi často osvědčují audioknihy. Jejich prostřednictvím „čte“ někdy v autě celá rodina. Pokud klient chodí běhat, jezdí na kole, venčí psa apod., doporučujeme si knihu pustit do sluchátek. Jestli rád maluje či něco tvoří, lze si knihu pustit i při těchto aktivitách. Mnozí z našich klientů vědí, že se jim nejlépe pamatují informace, když je mohou poslouchat – psát si poznámky z výuky je zmar, ale když mohou jen poslouchat výklad učitelů, mnoho se tím naučí. Pro ně jsou audioknihy ideální formou „čtení“.
• Jestliže chceme, aby děti a dospívající četli, je zapotřebí uznat jim jako adekvátní zdroj literatury i komiksy. Některé z nich patří mezi opravdu krásnou literaturu. Mnohé komiksy jsou interpretací a jinou formou zpracování klasických titulů (např. Werneovek). To vše je literatura a musíme ocenit, když děti čtou. Třeba jednou budou číst i delší souvislé texty, ale když jim nebudeme povolovat čtení komiksů v době, kdy je to jediná četba, kterou jsou s to zvládnout samy, je pravděpodobnost dalšího rozvoje zájmu o čtení minimální.
• Pro některé je radost číst odborné a populárně naučné knihy (někdy třeba v kombinaci se společným čtením s rodiči nebo s poslechem audioknih). Výhodou takových knih jsou kratší texty, které lze lépe zpracovat celé. Není nutné si pamatovat mnoho jmen postav a názvy míst, což jsou informace, které čtenáře s dyslexií někdy také dost odrazují od čtení. Někdy si toto zadáváme jako úkol pro nás poradenské pracovníky – nalézt běžně dostupné tituly ze sféry populárně naučné literatury, které mohou děti nadchnout. Bývají to knihy o zvířatech, o vaření, o různých zemích, o sportovcích.
• Při pohledu na seznam povinných titulů k maturitní zkoušce se pak s klienty bavíme o tom, které z nich byly zdramatizovány, nebo jde přímo o divadelní hry. Číst text divadelní hry je přeci absurdní. Ať si na ni zajdou do divadla, nebo si najdou záznam divadelní hry v archivu televize. I to je rozvoj literární gramotnosti.
Když se přístup ke čtení správně uchopí a využijí se všechny možné výše popsané zdroje, je někdy s podivem, jaké literární znalosti naši klienti mají. Přitom několikasetstránkovou knihu by nikdy nepřečetli.
Opět se potvrzuje, že dyslexie znamená, že se učíme jinak – je na nás poradenských a pedagogických pracovnících, abychom žákům a studentům s dyslexií pomohli najít cestu k takovému učení.
Další aktuality
Čtení může mít mnoho různých podob
Čas od času diskutujeme s klienty, jak přečíst povinnou četbu k maturitní zkoušce i jak zvládnout čtení zadané literatury od vyučujících českého jazyka. Někdy se ozývají také rodiče klientů, kteří by rádi přesvědčili svého potomka, aby více četl, ale ono to nejde. Většinou se řešení najde, ale stále dokola se potýkáme s představou, že číst knihu znamená, že ji člověk od prvního do posledního písmene přečte sám.
28. března 2025
Přehledy učiva – jak s nimi zacházet ve výuce?
Přehledy učiva máme moc rádi a často je našim klientům doporučujeme – ať jde o gramatické jevy, číselné řady, násobilku, vzorečky nebo cizí jazyky. Snadno a rychle v nich najdeme nejdůležitější informace, když si je nedokážeme sami vybavit a použít při učení a řešení školních úkolů. Samy o sobě ovšem přehledy nejsou všespásné, proto také s našimi klienty pravidelně trénujeme, jak je efektivně využívat. To stejné se hodí i ve školách či jiných poradenských zařízeních.
6. září 2024