Rozhovor s lektorkami semináře Program pro rozvoj praconího tempa

10. listopadu 2022

Přinášíme Vám rozhovor, který jsme v nedávné době publikovali v našem Zápisníku.

Naší podmínkou je, aby děti s nácvikem souhlasily.


Kolegyně Iva Kopecká a Dagmar Ženková začaly s DYS-centrem spolupracovat, když obě opustily pedagogicko-psychologickou poradnu na jihu Čech a odešly takzvaně „do důchodu“. 


Ve skutečně se zdá, že se od té doby nezastavily. Stále vymýšlí nové materiály, pomůcky, programy, jezdí školit. Nadšeně reagují na nápady učitelů a speciálních pedagogů. 


Jsme rádi, že je máme v týmu našich lektorů. V dohledné době se můžete těšit na jejich kurz k autorskému programu ROPRATEM – už v pondělí 5. 12. 2022 Můžete si ho nadělit k Mikuláši.


Navzdory odchodu z poradny (do důchodu) jste stále obě velmi aktivní. Co právě tvoříte, na čem pracujete?

Aktuálně máme rozpracovaný materiál pro školní speciální pedagogy, který tvoříme na jejich podnět. Vzhledem k tomu, že s touto prací teprve začínáme, nerady bychom se šířily o podrobnostech.


Jak klienti/děti reagují na Vaše materiály? Je některý z nich obzvlášť populární?

Nejvíce používaným materiálem u nás i na Slovensku je ROPRATEM – Program pro rozvoj pracovního tempa, který je v současnosti předmětem výzkumu vysokoškolských učitelů na PF JU v Českých Budějovicích. Je určen žákům 3.–9. tříd. Děti na naše materiály reagují vždy pozitivně, neboť naší podmínkou je, aby s nácvikem souhlasily. Již v průběhu cvičení samy informují o tom, že se jim ve škole daří lépe, což také konstatují jejich rodiče i učitelé.

Na popud učitelů MŠ a elementaristů jsme vytvořily pro předškoláky a žáky 1. a 2. tříd MALÝ ROPRATEM, který je rovněž velmi žádaný.


Nač se mohou těšit účastníci kurzu v DYS-centru? Jaké máte od absolventů kurzu zpětné vazby?

Účastníci se mohou těšit na zážitkový kurz, na kterém se seznámí s materiálem ROPRATEM, ale získají také informace o možných příčinách školního neúspěchu svých klientů a žáků.

Další aktuality

Čtení může mít mnoho různých podob

Čas od času diskutujeme s klienty, jak přečíst povinnou četbu k maturitní zkoušce i jak zvládnout čtení zadané literatury od vyučujících českého jazyka. Někdy se ozývají také rodiče klientů, kteří by rádi přesvědčili svého potomka, aby více četl, ale ono to nejde. Většinou se řešení najde, ale stále dokola se potýkáme s představou, že číst knihu znamená, že ji člověk od prvního do posledního písmene přečte sám.

28. března 2025

Dyslexie jako celoživotní zátěž nebo dary, výzvy a dary?

Dagmar DYS-baba Rýdlová

9. února 2025

Přehledy učiva – jak s nimi zacházet ve výuce?

Přehledy učiva máme moc rádi a často je našim klientům doporučujeme – ať jde o gramatické jevy, číselné řady, násobilku, vzorečky nebo cizí jazyky. Snadno a rychle v nich najdeme nejdůležitější informace, když si je nedokážeme sami vybavit a použít při učení a řešení školních úkolů. Samy o sobě ovšem přehledy nejsou všespásné, proto také s našimi klienty pravidelně trénujeme, jak je efektivně využívat. To stejné se hodí i ve školách či jiných poradenských zařízeních.

6. září 2024