Jak si vedou supervize ve školství?
6. prosince 2022
Přečtěte si další z našich minirozhovorů, které publikujeme v Zápisníku DYS-centra. Tentokrát s Pavlem Dosoudilem. Máte-li zájem o zasílání celého Zápisníku, neváhejte se přihlásit k jeho odběru - viz patička "Newsletter".
Pavel Dosoudil je člen správní rady DYS-centra, náš dlouholetý podporovatel a pomocník. Pokud zrovna neputuje po Špicberkách či Islandu nebo se neplaví po moři, odborně se věnuje mnoha různým oblastem školství. Povídali jsme si o supervizi, kterou nabízí ve školním prostředí, i o preventivních programech, na jejichž lokalizaci v ČR se podílí. Nabídněte si něco z jeho znalostí a zkušeností.
K čemu slouží supervize ve školství? V jakém směru by bylo vhodné ji dále rozvíjet a podporovat?
Supervize ve školství má zcela určitě přínosy jak pro děti, tak pro pracovníky. I v českém prostředí máme výzkumné důkazy, že supervize působí preventivně vůči syndromu vyhoření. Dětem a mladým dospělým pak přináší prospěch ve formě zkvalitnění služeb. Zejména těch, kde je podstatou služby dobrý vzájemný vztah. Vcelku se daří supervizi zavádět do menších týmů uvnitř škol – např. školních poradenských pracovišť, vedení škol. Se zaváděním supervizí do celých týmů škol nás ještě, myslím, čeká delší cesta. Brání tomu překážky „psychologické“ (obavy pedagogů z kontroly...) i organizační. Velké sborovny (týmy pracovníků) neumožňují vést supervize způsobem, jakým je většina supervizorů zvyklá pracovat v jiných resortech. Dělení na menší týmy zase klade větší nároky na čas. Rozhodně však nejde o neřešitelné problémy, i za svoji kariéru sleduji posuny v informovanosti o supervizi, zájmu o ni.
Kdo supervizi ve školství nejčastěji využívá?
Z mé zkušenosti jsou to především školní poradenská pracoviště. Pak mám zkušenost s poskytováním individuálních supervizí třídním učitelům při řešení konkrétních situací. Vcelku se šíří i skupinové supervize, např. pro metodiky prevence či výchovné poradce z různých škol, kteří se pravidelněji scházejí v jedné skupině. Často takovou formu nabízí PPP či neziskové organizace a také s tím máme dobrou zkušenost v Centru sociálních služeb Praha.
A z jiného soudku: na Tvém kmenovém pracovišti (Pražské centrum primární prevence) jste v posledních letech adaptovali mnoho zajímavých podpůrných programů pro děti a dospívající. Který bys doporučil pro práci s dětmi s ADHD, což jsou také naši klienti?
Všechny :-) Nejsou specificky určené pro děti s ADHD, nejedná se o „nápravy“, ale všechny jsou pro děti s ADHD velice užitečné. Zipyho a Jablíkovi kamarádi se zaměřují na rozvoj copingových (zvládacích) dovedností. Mají ověřenou účinnost pro děti se speciálními potřebami. Ve výzkumech vyšel větší posun právě u těchto dětí. Na ně navazující metodika SPARK, sloužící k rozvoji psychické odolnosti (resilience), je vhodná i jako selektivní prevence pro děti zažívající úzkost. A podílíme se také na české verzi metodiky aART (adaptovaný Aggression Replacement Training). Je zaměřená na nácvik sociálních dovedností a zvládání vzteku (i jiných impulzivních reakcí). Podle mě jde o velmi vhodný program pro děti s ADHD. Navíc jsou tyto programy určené pro realizaci ve třídě a nenálepkují tak děti jako problémové.
Další aktuality
Čtení může mít mnoho různých podob
Čas od času diskutujeme s klienty, jak přečíst povinnou četbu k maturitní zkoušce i jak zvládnout čtení zadané literatury od vyučujících českého jazyka. Někdy se ozývají také rodiče klientů, kteří by rádi přesvědčili svého potomka, aby více četl, ale ono to nejde. Většinou se řešení najde, ale stále dokola se potýkáme s představou, že číst knihu znamená, že ji člověk od prvního do posledního písmene přečte sám.
28. března 2025
Přehledy učiva – jak s nimi zacházet ve výuce?
Přehledy učiva máme moc rádi a často je našim klientům doporučujeme – ať jde o gramatické jevy, číselné řady, násobilku, vzorečky nebo cizí jazyky. Snadno a rychle v nich najdeme nejdůležitější informace, když si je nedokážeme sami vybavit a použít při učení a řešení školních úkolů. Samy o sobě ovšem přehledy nejsou všespásné, proto také s našimi klienty pravidelně trénujeme, jak je efektivně využívat. To stejné se hodí i ve školách či jiných poradenských zařízeních.
6. září 2024